Az egykori Szovjetunióban nem létezett divatipar, mégis több kiváló divattervezőt köszönhetünk a régiónak. Kreációik az orosz hagyományokban gyökereznek, átitatja őket a Nyugat modernitása, de nem vetik meg a fényűzést sem.
Ulyana Sergeenko
Ulyana Sergeenko mindig is rajongott a haute couture-ért, street style szettjei pedig gyakran felkeltették a sajtó figyelmét, nem meglepő hát, hogy 2011-ben saját divatmárkát alapított.
A tervezőnő az egykori Szovjetunióban született Ust'-Kamennogorsk-ban (Kazahsztán), gyermekkorában rengeteget olvasott, magával ragadták az orosz klasszikusok, mint Tolsztoj és Dosztojevszkij, na meg az európai mesevilág, de merített a világirodalomból is, például az Elfújta a szélből. Iskolás éveit Kazahsztánban töltötte, majd a Szentpéntervári Állami Egyetem filológia szakán diplomázott. A szovjet korszakban a divat nem számított nemzetközi üzletnek, a hölgyek csak a kézművességre támaszkodhattak saját gardróbjuk kialakításánál – így azonban lehetőségük nyílt saját terveiket megvalósítani, tudtak varrni és kötni, ezáltal egyedi ízt adni öltözéküknek.
Mintha skatulyából húzták volna ki, Ulyana Sergeenko megjelenése mindig kifogástalan.
Sergeenko legnagyobb inspirálója a mai napig nagyanyja, aki egész életében egyszerűen öltözött, mégis mindig elegáns volt. A kézművesség a tervezőnő szívügye, mely saját divatmárkája indulása óta meghatározza kollekcióit: magasan képzett műhelyekkel dolgozik együtt Oroszországból, az egykori szovjet tagállamokból, de külföldön is keres együttműködőket. Ruhái gyakran tradicionális orosz stílusúak, ugyanakkor modernek, kollekcióit szemügyre véve látható a homokóra-forma hangsúlyozása, mégis egyensúlyba kerülnek nála a nőies és a maszkulin darabok. Fényűző és időtlen kreációit az irodalmi- és filmes élményei táplálják, és az orosz hagyományokra, valamint a nyugati luxusra épít. Kollekciói feltűntek többek között a Vogue Russia hasábjain, a Harper’s Bazaar és a Marie Claire is méltatta őket. Csupa befolyásos embert tudhat vásárlói között: idén novemberben Rania jordán királyné egy Sergeenko álal tervezett demi-couture ruhában találkozott Angela Merkellel, de az egykori quatari hercegné, Sheikha Mozah is előszeretettek viseli a tervezőnő kreációit.
Ulyana Sergeenko Haute Couture Fall Winter 2018/2019
Igor Chapurin
Igor Chapurin az egyik legismertebb orosz divattervező, aki elsőként mutathatta be az orosz haute couture divatot a világnak, a maga modern és elegáns sziluettjeivel és mintáival. Híres új hímzési eljárásairól, illetve az „orosz szalmáról”, amikor is arany szálakat illesztenek az anyagba egy egyedülálló technológia segítségével.
Igor Chapurin volt az első divattervező, aki az orosz haute couture-t megismertette a világgal.
Chapurin 1968-ban született egy kis északi városkában, Velikiye Luki-ban. 1991-ben a Vitebsk Technikai Intézetbe felvételizett, ahol ruhatervezőnek tanult, és még egy, a Nina Ricci márka által fiatal tervezőknek meghirdetett versenyen is megmérettette magát Párizsban. Párizsi tanulmányai befejeztével a MaxMara cég meghívta Chapurint, hogy dolgozzon neki, ám az ifjú tervező visszautasította az ajánlatot, hogy saját álmait válthassa valóra. Hamarosan az a megtiszteltetés érte, hogy káprázatos estélyi ruhákat tervezhetett a „Miss World”, a „Miss Europe”, a „Miss Universe” és a „Miss International” versenyek orosz szépségeinek. 2005 fontos év volt Chapurin számára, aki ekkor mutathatta be kollekcióját a párizsi Prét-a-Porter Fashion Week-en, bemutatójával pedig nemzetközi ismertségre tett szert. Az elmúlt években a divattervező elnyerte az orosz GQ magazin „Az év divattervezője” címét, az ELLE „Stílus” díját, a World Fashion Channel „Legjobb tervező”-nek járó díját is.
Igor Chapurin 2018/19 Ready-To-Wear kollekcióHogy vélekedik a tervező a divatról?
Nem gondolom, hogy a divat művészet volna. Természetesen a haute couture bizonyos fokig kapcsolható ehhez a kifejezéshez. Ám a divat inkább arról szól, mit gondol néhány tervező a modern ember megjelenéséről. Nem kell túl komolyan venni tehát."
Chapurin napjainkban szezonális prét-a-porter és éves haute couture kollekcióin dolgozik, emellett kiegészítőket és ékszereket tervez, melyek limitált kiadásban elérhetők Moszkvában, a Vörös Téren található üzletében. Emellett folyamatosan együttműködik a Bolshoi Balettal, izgalmas orosz és nemzetközi divat- és művészeti projektekben vesz részt.
Olga Vilshenko
Olga Vilshenko 1978-ban született Zlatoust-ban, Oroszország uráli régiójában, és már gyermekkorában is rácsodálkozott édesanyja varrótehetségére. Annak ellenére, hogy édesanyja eredetileg könyvelőként dolgozott, szerette meglepni a családtagjait az általa készített gyönyörű ruhadarabokkal, ennek hatására Olga már 13 éves korában ruhákat varrt magának és a barátainak.
Az első divattal kapcsolatos élményem, amikor a 80-as években egy haute couture bemutatót láttam a TV-ben. Teljesen megigézett. Emlékszem a szupermodellekre és a gyönyörű ruhákra. Akkoriban persze nem gondoltam, hogy valaha is ezzel foglalkozom majd, hiszen nem létezett divatipar Oroszországban.”
S bár először ő is könyvelést tanult, úgy döntött, ad egy esélyt az álmainak, és beiratkozott a chelyabinsk-i egyetemre, majd pedig a londoni Instituto Maragoni-ba, hogy divattervező lehessen. 2008 óta dolgozik „hivatalosan” a divatiparban, és 2011-ben alapította meg saját márkáját. Ugyanebben az évben mutatta be első prét-a-porter kollekcióját a párizsi Ritz Hotelban, melyben könnyedén keveredett az orosz örökség a nyugati sziluettekkel, jól megkülönböztethetővé téve az amúgy hagyományos folklór elemekkel tűzdelt márkát. Napjainkban Vilshenko évi négy kollekciót készít, melyeket több mint 15 országban értékesítenek, olyan áruházakban, mint a Bergdorf Goodman, a Harrods vagy a Selfridges. A tervezőnő ideje nagy részét két város, London és Moszkva között ingázva tölti, mindkét helyen stúdiót üzemeltet. Milyenek a nők, akik Vilshenko-ruhát viselnek? A tervezőnő szerint erősek, intelligensek és nőiesek, akik imádják a divatot, és kiváló érzékük van a stílushoz.
Etno printek és nőies szabásvonalak. Néhány Olga Vilshenko által tervezett szépség.
Források: Ulyana Sergeenko / Chapurin / Vogue Russia / Telegraph / Russia-InfoCentre / Instituto Marangoni
Fotók: Pinterest / ParlourX